Melodika Nasıl Çalınır

Melodika nasıl çalınır ?

Melodika, tuşlu ve üflemeli bir çalgıdır. Taşınabilir olma özelliği ile her yerde müzik yapma imkanı sunar.Bu çalgı müzikte tüm klavyeli tuşlu- çalgılara giriş için son derece faydalıdır.(tuşlu enstrumanlar,melodika,piyano,org,akordeon vs.) Melodika çalınmaya başlanmadan önce notaların yerlerinin iyice öğrenilmesi gerekir.Melodikada üfleme tekniği önemlidir.Bir muma üfler gibi üflemelisiniz ancak mum sönmemeli !

13 Tuşlu melodika ile bir çok şarkıyı çalabilirsiniz.13 tuşlu melodika sol elle tutulur. Sağ elin parmakları ile tuşlara basılır ve üflenerek notalar çalınır.

Melodika üzerinde notaların yerleri yukarıdaki resimde belirtildiği şekildedir.Notaların sesleri  yukarı doğru çıktıkça (sağa doğru)  incelir,aşağı doğru indikçe (sola doğru ) kalınlaşır.

Eğer nota okumayı biliyorsanız sorun yok ancak notaları ve sürelerini tam olarak bilmiyorsanız, sitemizdeki melodika notalarının çalınışı şöyledir.

Her nota saniyede 1 kere çalınır.Eğer notanın yanında fazladan yazılmış harfler varsa (dooo gibi ) onlar o harfin fazladan sayısı kadar saniye daha eklenerek çalınıyor.Mesela do bir kere dooo 3 saniye kadar durmadan üflenerek çalınır.

“Melodika Nasıl Çalınır” üzerine 12 yorum

  1. süper bir site yapanın eline sağlık ama bir an önce kiraz mevsiminin notalarının yükleyin lütfen siz geride kalıyorsunuz bütün siteler yükledi bir sizde yok
    saygılarımla nicole

    1. çalar ama biraz zorlanırsın çünkü benimkide 19 tuşlu bende zor çalıyorum ama fa sol la la la fa sol la la la la sol fa fa sol la sol fa fa yı çalarsın

  2. Lütfen şu melodika çalmanın püf noktalarını değil de gerçek çalınışını yazar mısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir